1 në 3 fëmijë sirian nuk di asgjë tjetër përveç luftës

Publikuar tek: bota, më 17:53 14-03-2016 1 në 3 fëmijë sirian nuk di asgjë tjetër përveç luftës Foto AFP / Abd Doumany

Ndërkohë që konflikti në Siri hyn në vitin e gjashtë këtë javë, Unicef ka publikuar disa të dhëna tronditëse. Sipas organizatës një në tre fëmijë sirianë nuk di asgjë në jetë përveç luftës.

“Të detyruar të braktisin shtëpitë dhe shkollat, jetimë nga dhuna dhe të detyruar të shkojnë në punë apo në luftë, një brez i ri i fëmijëve sirianë është duke marrë formë nga konflikti”, tha Unicef.

“Çdo fëmijë sirian nën moshën 5 vjeçare, nuk ka njohur asgjë përveç një jete të formëzuar nga lufta”, - bëhet fjalë për 2.9 milion fëmijë brenda Sirisë dhe të paktën 811,000 në vendet fqinje”, ka njoftuar OKB.

9f49d8753c66263c2bdd6d41ecffac1da935d732e9.jpg

Punonjësit e Unicef i masin krahun një vajze të kequshqyer (Foto AFP)

a197e7e559099f3ae23f35cf9bb3a43506cb502f.jpg

Fëmijë sirianë kalojnë në rrugët e qytetit të shkatërruar Douma (Foto AFP / Sameer Al-Doumy)

bab1fe5305473a5abbc9ee1d72b258bfaf001dd5.jpg

Më shumë se 270,000 njerëz janë vrarë në 5 vite konflikt  (Foto AFP /Amer Almohibany)

3d4e5c0de91e6b97141294cf7d538bfdb11b323d.jpg

Fëmijë sirianë luajnë në park një ditë pas armëpushimit (Foto AFP / Sameer Al-Doumy)

4025dbda7100e782ff9bb15df3b2fe69e1acc7d6.jpg

Konflikti gati 6 vjeçar ka detyruar miliona sirianë të braktisin shtëpitë e tyre (Foto AFP / Yasin Akgul)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02196192741394
array(1) { ["section"]=> string(60) "1-ne-3-femije-sirian-nuk-di-asgje-tjeter-pervec-luftes-35065" }