100 vite nga Teoria Relative e Ajnshtajnit

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 21:53 16-04-2015 100 vite nga Teoria Relative e Ajnshtajnit

Ky është viti që shënon 100-vjetorin e Teorisë Relative të fizikantit Albert Ajnshtajn. Teoria e tij gravitetit përshkruan  kohën dhe hapësirën si veti gjeometrike.

Kjo teori përshkruan universin tonë nga teoria e Bing Bang , rreth ekzistencës së vrimave të zeza, u mësoi fizikantëve rëndësinë e gjeometrisë dhe simetrisë deri tek përhapja e mësimit që thërmijat fizike janë kristale. Por, pavarësisht nga ngjashmëritë me teoritë e tjera, teoria e Einstein afrohet me mekanikën kuantike që shpjegon sjelljen dominante të atomeve dhe nënatomeve në çështjen e lëndës.

Sipas teorisë së Ajnshtajnit, graviteti ndryshe nga çdo teori tjetër fizike është jo kuantike. Fusha elektromagnetike e një grimce kalon nëpër një prerje të dyfishë dhe mund të kalojë në të dyja njëkohësisht. Gravitacioni i saj nuk mund të jetë ekuivalent. Ka diçka të panjohur për kombinimin e gravitetit me mekanikën kuantike që mbetet e pazbuluar dhe të kuptuarit tonë të kohës, hapësirës dhe çështje të tjera të kozmologjisë mund të zbulohen nga shpleksja e kësaj lidhjeje. Gjetja e një përshkrimi të kuantetitetit që është në përputhje me fizikën kuantike do të revolucionarizonte kozmologjinë dhe do të sillte një kuptim tjetër mbi momentet e para të krijimit të universit.

Teoria e Ajnshtajnit ka aplikime të rëndësishme astrofizike. Relativiteti i përgjithshëm formon themelin e modeleve kontemporane kozmologjike të universitit në zgjerim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034677982330322
array(1) { ["section"]=> string(47) "100-vite-nga-teoria-relative-e-ajnshtajnit-8947" }