15 mijë shkencëtarë bëhen bashkë dhe japin paralajmërimin e frikshëm për fatin e botës

Publikuar tek: bota, më 20:49 13-11-2017 15 mijë shkencëtarë bëhen bashkë dhe japin paralajmërimin e frikshëm për fatin e botës

25 vite më parë qindra shkencëtarë nënshkruan një letër që e vendoste botën në një rrugë drejt shkatërrimit.

Ndërsa sot, 25 vite më pas, paralajmërimit të tyre i janë bashkuar mijëra shkencëtarë të tjerë.

Plot 15 mijë shkencëtarë nga 184 vende të botës janë bërë bashkë për të na thënë se rritja e popullsisë në botë do jetë aq e pa përballueshme për vitet e ardhshme sa do shkaktojë mbarimin e burimeve.

Ajo që i ka ndodhur botës në vetëm 25 vitet e fundit është e paprecedent, është e frikshme.

“Së shpejti do jetë tepër vonë për ta ndryshuar këtë rrugëtim. Duhet ta kuptojmë, Toka është shtëpia jonë e vetme”, thuhet në letrën e shkencëtarëve.

Më tej theksohet sesi vetëm në 25 vitet e fundit bota ka humbur 300 milion akër pyje. Zonat e vdekura në oqeane, aty ku nuk mbijeton asnjë gjallesë, janë shtuar me 75% në 25 vitet e fundit.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « "Është tronditëse", ndotja globale e karbonit rritet në 2017: Shkakton më shumë se 90 përqind të ngrohjes globale
Putin flet për një tjetër erë në marrëdhëniet me Turqinë »
Article Logic
Execution time: 0.0046908855438232
array(1) { ["section"]=> string(92) "15-mije-shkencetare-behen-bashke-dhe-japin-paralajmerimin-e-frikshem-per-fatin-e-botes-99429" }