20 vjet nga vdekja e reperit legjendar Tupac Shakur

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 23:06 13-09-2016 20 vjet nga vdekja e reperit legjendar Tupac Shakur

Më 13 shtator 1996, Tupac Shakur vdiq, gjashtë ditë pasi u bë shënjestër e një atentati në Las Vegas. 20 vjet më vonë ai është bërë një figurë e njohur në mbarë botën. Ai nuk është vetëm ylli polar i Hip-Hop, por një fenomen global kulturor.

Gjatë viteve të fundit janë bërë përpjekje për ta rikthyer atë përmes teknologjisë së hologramëve. Ndërsa fansat më besnikë të tij nuk heqin dorë nga besimi se ai do të kthehet një ditë, ashtu siç premtoi.

Shkrimtari Kevin Powell thotë se Tupac është më shumë se një reper.

"Kur mendojmë për Tupac Shakur ... jo vetëm në hip-hop, por në kulturën popullore, në Amerikë dhe në nivel global, ne duhet të mendojmë për Elvis Presley, James Dean, Marilyn Monroe, John Lennon, Bob Marley," thotë Powell. "Ai është një nga figurat më të rëndësishme që ne kemi parë në 25 vitet e fundit apo më shumë."

Scresdf4hhhfghfggshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.23872089385986
array(1) { ["section"]=> string(57) "20-vjet-nga-vdekja-e-reperit-legjendar-tupac-shakur-52827" }