3 vite nga VRASJA me 7 plumba e OFICERIT Fadil Mema, asnjë i arrestuar (NGJARJA MAFIOZE- Ç’bëhet sot me familjarët e tij)

Publikuar tek: aktualitet, më 14:19 13-03-2018 3 vite nga VRASJA me 7 plumba e OFICERIT Fadil Mema, asnjë i arrestuar (NGJARJA MAFIOZE- Ç’bëhet sot me familjarët e tij) Fadil Mema, oficeri i ekzekutuar 3 vite më parë

Sot mbushen plot tre vjet nga vrasja ende misterioze e Fadil Memës në Itali, një ngjarje tipike mafioze që bëri bujë në median italiane dhe shqiptare, por deri më sot, s’ka asnjë të arrestuar për këtë ngjarje.

Familjarët, nëna, dy vëllezërit dhe dy motrat me fëmijët e tyre, që tashmë janë zhvendosur të gjithë në Itali me frikën e hakmarrjes, kanë qenë sot në varrin e tij në tre vjetorin e vrasjes.

Vrasja e komisarit 54 vjeçar që më parë kishte punuar si ish-drejtor i qarkullimit në policinë e Elbasanit ndodhi në lagjen “Mirafiori” në Torino mesnatën e 12 marsit, duke u gdhirë 13 mars. Policia italiane tha se mbi të u qëllua 14 herë, dhe 7 plumba e kapën komisarin në qafë e kurriz, edhe pse deri në momentin e fundit, ai u përpoq të strehohej në hollin e shtëpisë.

Policia e Torinos që ndiqte hetimet për vrasjen ka dërguar dosjen te Interpoli në Tiranë, por këta të fundit prej dy vjetësh nuk kthejnë përgjigje, sipas informacioneve nga familjarët.

Ish-komisar Fadil Mema, u varros në Itali, në vendin ku u ekzekutua dhe ku familja vazhdon ende homazhet për ndër të tij, për një krim të pazbardhur pa autor.

Ngjarjet:

Komisar Fadil Mema, dyshohet se është vrarë nga përplasja e bandave në Elbasan, në një kalvar krimesh që nisi pas qershorit 2005 ku u ekzekutua Sokol Çapja në një lokal. Pas kësaj vrasjeje, filloi një histori e tërë hakmarrjeje që tronditi Elbasanin.

Vetë komisar Fadil Mema, u largua në Itali pasi u plagos me armë në këmbë nga një antentat afër banesës së tij në Elbasan. Sipas dëshmive në kohë, familja Capja, akuzoi Fadil Memën për atentatin ndaj tij. Pas plagosjes së Memës, ndodhi një tjetër vrasje, në një autoshkollë u vra kunati i Memës, Adrian Ibrahimi. Dhe për këtë ngjarje, policia nuk arriti të gjejë autorët.

Dhe pas kësaj ngjarjeje, për shkak të konflikteve me familjen Çapja, Mema me familjen u larguan në Itali, dhe aty vazhdoi të punonte deri në ditën e ekzekutimit të tij në mesnatën e 12 duke u gdhirë 13 mars 2015.

Edhe sot, familja e tij kërkon drejtësi. Nuk ka asnjë autor për vrasjen e një komisari. Ndërkohë që e gjithë familja, vellezërit dhe motrat e tij së bashku me nënën e me fëmijët, kanë përfituar azil politik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « TIRANË/ “Njeriu BOMBË” të cilit i shpërtheu dje bomba në duar
ULËRITËSE/ Kontenieri nga Belgjika i mbushur me MISH të kalbur, kishte 12 vite... »
Article Logic
Execution time: 0.022806882858276
array(1) { ["section"]=> string(124) "3-vite-nga-vrasja-me-7-plumba-e-oficerit-fadil-mema-asnje-i-arrestuar-ngjarja-mafioze-c-behet-sot-me-familjaret-e-tij-113124" }