52 persona “Non Grata”, Prokuroria jep detaje

Publikuar tek: aktualitet, më 15:29 09-11-2018 52 persona “Non Grata”, Prokuroria jep detaje

Pas deklaratës së zëvendës ministrit të Brendshëm Sandër Lleshi, i cili njoftoi sot se shteti shqiptar ka shpallur 'non grata' 52 persona që hodhën parrulla nacionaliste dje në Bularat, Prokuroria ka treguar më tepër detaje.

Burime nga prokuroria për “BallkanWeb”, treguan se për 44 shtetas grekë është vendosur dëbimi i tyre për 10 vite nga Shqipëria, ndërsa për personat e tjerë është kërkuar të shpallen si  të padëshiruar në Shqipëri për 15 vite.

Gjithashtu burimet sqaruan se 44 shtetasit grekë nuk plotësojnë kushtet për të hyrë në Shqipëri.

Këta persona akuzohen për prodhim dhe mbajtjet të armëve të gjuetisë, prodhim dhe mbajtje të armëve të gjuetisë, kalim të paligjshëm të kufirit si edhe nxitje të urrejtjes dhe shpërndarje të shkrimeve antikushtetuese.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « VRITET me armë gjahu kreu i njësisë administrative në Selenicë (EMRI)
‘Bularat’, thirrje për urrejtje ndaj shqiptarëve, procedohen 11 persona »
Article Logic
Execution time: 0.020200967788696
array(1) { ["section"]=> string(49) "52-persona-non-grata-prokuroria-jep-detaje-140901" }