800 euro në muaj për çdo qytetar të saj, propozimi bujar i qeverisë finlandeze

Publikuar tek: bota, më 14:44 07-12-2015 800 euro në muaj për çdo qytetar të saj, propozimi bujar i qeverisë finlandeze

Instituti i Sigurimeve Shoqërore të Finlandës ka propozuar që çdo qytetar të përfitojë një shumë të ardhurash bazë kombëtare me vlerë rreth 800 euro që do të zëvendësojë përfitimet e tjera sociale.

Propozimi është bërë si një mënyrë për të përmirësuar standartin e jetesës dhe të rrisë ekonominë e saj. Finlanda është shumë pranë vendimit për t’i dhënë qytetarëve të ardhura bazë të përhershme prej rreth 800 euro në muaj.

Kjo pagë mujore do të zëvendësojë përfitimet e tjera sociale, por është një ide e mbrojtur gjatë nga studiuesit dhe ekonomistët progresiv me mendje sociale. Sipas tyre do të ulen shpenzimet qeveritare ndërsa do të rritet produktiviteti, cilësia e jetës dhe papunësia.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021231174468994
array(1) { ["section"]=> string(83) "800-euro-ne-muaj-per-cdo-qytetar-te-saj-propozimi-bujar-i-qeverise-finlandeze-27156" }