900 emigrantë në mëshirë të fatit, Italia hap dyert

Publikuar tek: rajon, më 14:05 13-06-2018 900 emigrantë në mëshirë të fatit, Italia hap dyert Pamje nga zbarkimi i emigranteve

Një anije me më tepër se 900 emigrantë është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Siçilisë me urdhër të qeverisë Italiane.

 

Anija Diciotti ka mbërritur në port pas shumë peripecish për shkak se në bordin e saj kishte edhe gra shtatzëna dhe fëmijë.

Pak ditë më parë qeveria u kritikua rëndë nga arena ndërkombëtare për shkak se nuk pranoi të strehonte anijen me 629 emigrantë, duke dalë kështu hapur me politika kundër azilkërkuesve, por mesa duket ka ndryshuar mendje.

Sakaq anija Aquarius i është drejtuar Spanjës, vendi i vetëm i gatshëm për t'i pranuar pas refuzimit nga Malta dhe Italia.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Emri i ri i Maqedonisë, Ivanov refuzon takimin me Zaev
Drogë në tavanin e makinës, arrestohet 38 vjeçari shqiptar (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.021427869796753
array(1) { ["section"]=> string(57) "900-emigrante-ne-meshire-te-fatit-italia-hap-dyert-124243" }