A e dinit që duhen ndjekur disa hapa për të qenë emocionalisht inteligjent? Ja disa prej tyre

Publikuar tek: ekonomi, më 16:53 01-07-2016 A e dinit që duhen ndjekur disa hapa për të qenë emocionalisht inteligjent?  Ja disa prej tyre

Inteligjenca emocionale është aftësia për të menaxhuar ndjenjat tona. Shpeshherë situata na del jashtë kontrollit.

Inteligjenca emocionale është mbledhja e aftësive mendore dhe emocionale. Për këtë arsye duhet të stërvisim mendjen tonë. Kjo mund të arrihet me tre hapa:

1.Stërvit mendjen
Vëmendja është baza e njohjes së aftësive emocionale. Në mënyrë të veçantë, ideja është të stërvitësh vëmendjen për të krijuar një mendje të qetë.

 2. Vetë-njohja dhe vetë-kontrolli. Përdor vëmendjen e mprehtë për të krijuar perceptim të lartë të procese të njohjes dhe emocionale. Me anë të kësaj, ti bëhesh i aftë të kontrollosh rrjedhën e mendimeve dhe proceset emocionale me qartësi, si dhe mjaft objektivisht, parë kjo nga një person i tretë.

3. Krijimi i shprehive mendore pro-sociale
Cilësi siç janë mirësjellja dhe dhembshuria ndihmojnë në vendosjen e marrëdhënieve sociale. Këto shprehi të mirësjelljes fitohen dhe aftësohen në të njëjtën mënyre si aftësohen dhe shprehitë e tjera.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020723104476929
array(1) { ["section"]=> string(97) "a-e-dinit-qe-duhen-ndjekur-disa-hapa-per-te-qene-emocionalisht-inteligjet-ja-disa-prej-tyre-45206" }