A ka jetë aliene në hënën e Saturnit? Ja imazhi plot ngjyra i ngjashëm me Tokën

Publikuar tek: bota, më 21:34 10-12-2015 A ka jetë aliene në hënën e Saturnit? Ja imazhi plot ngjyra i ngjashëm me Tokën

Anija hapësinore Casini ka mundur të kapë disa fotografi mahnitëse të hënës më të madhe të Saturnit, Titani, duke depërtuar në mjegullën që e rrethon.

Në “binjakun e keq” të Tokës dallohen ngjyra blu, të kuqe dhe jeshile. Megjithëse shkencëtarët e NASA-s kanë ende shumë pak informacion për Titanin, ajo që e bën më të vështirë mundësinë e jetës aliene, është atmosfera e tij.

Në Titan ka liqene, oqeane dhe re nga të cilat bie shiu por edhe pse këto karakteristika janë të ngjashme me Tokën, ajo që e bën drastik ndryshimin është se në Titan shiu është prej metani dhe etani, ndërsa pjesa më e madhe e tokës është e përbërë nga hidrokarbone.

o-TITAN-570.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02156400680542
array(1) { ["section"]=> string(84) "a-ka-jete-aliene-ne-henen-e-saturnit-ja-imazhi-plot-ngjyra-i-ngjashem-me-token-27466" }