AKSION tjetër/ Nga 1 nëntori kontroll biznesve pasive, në sitën e TATIMEVE për fshehje taksash

Publikuar tek: ekonomi, më 09:24 27-10-2018 AKSION tjetër/ Nga 1 nëntori kontroll biznesve pasive, në sitën e TATIMEVE për fshehje taksash Foto ilustruese

Bizneset e deklaruara si pasive në tatime, por që në të vërtetë vazhdojnë aktivitetin, do të kalojnë në vlerësim tatimor nga zyra.

 

Nga data 1 nëntor, Administrata Tatimore do të nisë kontrollet nga zyra, për ata tatimpagues, të cilët kanë paqartësi apo pasaktësi në deklarimet e tyre.

Në një intervistë dhënë për Top Channel, drejtori i Menaxhimit të Riskut në DPT, Gjergji Duro shpjegon se kontrolleve do t’i nënshtrohen edhe tatimpaguesit që janë importues në dogana, por rezultojnë pasivë në tatime; subjektet që blejnë tek bizneset me status pasiv, me kërkesë për çregjistrim dhe të çregjistruar, si dhe ata që figurojnë me mosdeklarim të saktë të shitjeve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Drejtoria e Tatimeve nis verifikimet për tatimpaguesit e QIRASË (Kush do kontrollohet)
»
Article Logic
Execution time: 0.024520874023438
array(1) { ["section"]=> string(99) "aksion-tjeter-nga-1-nentori-kontroll-biznesve-pasive-ne-siten-e-tatimeve-per-fshehje-taksash-139281" }