E vërteta mbi rrezikun e konsumimit të mishit të përpunuar, ja çfarë thotë OBSH

Publikuar tek Aktualitet
E Enjte, 29 December 2016 17:50

Pas ditësh të tëra  me kryetituj gazetash, televizionesh, portalesh online të cilat i bënë jehonë vendimit  të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për klasifikimin e mishit të përpunuar  si një kancerogjen për njerëzit , në të njëjtën kategori si duhani dhe asbesti, OBSH ka lëshuar një deklaratë për sqarimin e opinionit publik mbi rrezikshmërinë reale të mishit të përpunuar në shëndetin e njerëzve.

Ajo vuri në dukje se raporti i fundit nga Agjencia Ndërkombëtare e Kërkimeve të Kancerit (IACR), lëshuar javën e shkuar, “nuk iu kërkon njerëzve të ndalojnë konsumimin e produkteve prej mishit të përpunuar, por shprehet vetëm që reduktimi e konsumit të këtyre produkteve mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë “. OBSH publikoi online një dokument pyetje-përgjigje, në përpjekje për të paraqitur faktet në mënyrë korrekte,  vetëm 4 ditë pasi  raporti i IACR –së ishte botuar dhe  demonizimi  mediatik i mishit të përpunuar kishte marrë dhenë në të gjithë botën. Sipas këtij dokumenti, megjithëse mishi i përpunuar është klasifikuar tashmë në Grupin 1 të kancerogjenëve njerëzorë në të njëjtën kategori me duhanin, asbestin dhe të tjera substanca, jo të gjitha substancat e përfshira në të janë “njësoj të rrezikshme”.

Klasifikimet e “Agjencisë Ndërkombëtare të Kërkimeve të Kancerit”(IACR) pëshkruajnë më tepër forcën e fakteve shkencore rreth një substance që shkakton kancer, sesa vlerësojnë nivelin e rrezikshmërisë, shtoi OBSH. Me fjalë të tjera, sallami dhe duhani paraqesin rrezikshmëri të ndryshme megjithëse janë klasifikuar në të njëjtin grup kancerogjenësh.

Sipas një vlerësimi të fundit nga “Projekti i barrës globale të sëmundjeve”- “Global Burden of Disease Project”, 34.000 vdekje në vit, në shkallë botërore,  i atribuohen dietave të pasura me mish të përpunuar; mishi i kuq mund të jetë përgjegjës për 50.000 vdekje nga kanceri në vit në gjithë botën.  Për të kontrastuar këto shifra,  OBSH publikon statistikat e vdekjeve për shkak të substancave të tjera kancerogjene. Kështu, 1milion njerëz vdesin çdo vit në botë për shkak të duhanpirjes. 600.000 në vit vdesin për shkak të konsumimit të alkoolit dhe më shumë se 200.000 për shkak të ndotjes së ajrit.

OBSH, gjithashtu përsërit të dhëna nga raporti i ICAR  i cili vlerëon se 50gr produkte nga mishi i përpunuar të konsumuara çdo ditë, rrisin me 18% rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit.  100 gr mish i kuq e rrit gjithashtu me 18% rrezikun e të njëjtit kancer.

Kërkimet mbi kancerin në Mbretërinë e Bashkuar,  (CRUK),  deklarojnë  gjithashtu  se 61 persona çdo 1000 njerëz preken në vit nga kanceri i zorrës së trashë dhe rektumit.

Modifikuar më E Enjte, 29 December 2016 18:04

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al