AKU bllokon 40 kg qumësht dhe 31 kuti çaji, gjobit një tjetër biznes

Publikuar tek: aktualitet, më 09:34 08-08-2018 AKU bllokon 40 kg qumësht dhe 31 kuti çaji, gjobit një tjetër biznes

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka nisur aksionin e kontrollit në furgona që furnizojnë lokalet dhe marketet në të gjithë qarkun e Vlorës si dhe aksionin për kontrollin e të gjithë restoranteve që ushtrojnë aktivitetin në këtë qark.

Konkretisht, trupat inspektuese e DRAKU, Vlorë në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, ndaloi një furgon në qytetin e Sarandës me 40 kg qumësht të skaduar para 4 muajsh, 31 kuti me çaj sherebel të skaduara para një viti.

Menjëherë u bë bllokimi i produkteve të skaduara dhe u mor masa administrative me gjobë në vlerën 200.000 lekë.
Gjithashtu, nga Drejtoria Rajonale AKU Vlorë ka nisur aksionin për kontrollin e të gjithë restoranteve që ushtrojnë aktivitetin në këtë qark.
Konkretisht nga kontrolli i trupës inspektuese të DRAKU Vlorë rezultoi se subjekti me aktivitet bar restorant ushtronte aktivitetin e tij në mungesë të kushteve higjieno-sanitare.
Për shkeljet e konstatuara për subjektin u mor masa administrative me gjobë në vlerën 300.000 lekë.
Tolerancë zero ndaj çdo subjekti abuzues me sigurinë ushqimore. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore, i bën thirrje edhe operatorëve të biznesit ushqimor që të jenë të kujdesshëm në blerjen e lëndëve të para – produkte shtazore dhe jo shtazore duke kërkuar e marrë nga furnitorët vetëm produkte me etiketë dhe të shoqëruara me dokumentacion të plotë veterinar e fiskal – pasi është një detyrim ligjor i tyre përveçse përbën një masë tepër të rëndësishme për sigurinë ushqimore të klientëve të tyre.
Sakaq AKU inkurajon të gjithë qytetarët të denoncojnë çdo rast, çdo tentativë abuzimi, pranë Autoritetit Kombëtar të Ushqimit.

jhjkhjkhk.jpg

l;k;k;l.jpg

hjghjjkhk.jpg

hjghjgj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ja kush është SHOFERJA që shkaktoi tragjedinë me 2 të vdekur dhe 2 të plagosur në Tiranë
Kontroll nga ajri, Policia zbulon 20 parcela me hashash në VLORË »
Article Logic
Execution time: 0.021722793579102
array(1) { ["section"]=> string(74) "aku-bllokon-40-kg-qumesht-dhe-31-kuti-caji-gjobit-nje-tjeter-biznes-130496" }