Alarm për cunam në Zelanden e re, deti tërhiqet 2.5 metra

Publikuar tek: bota, më 14:50 13-11-2016 Alarm për cunam në Zelanden e re, deti tërhiqet 2.5 metra Demet ne katedrale ne termetin e 2011 ne Zelanden e Re

Një tërmet shumë i fuqishëm goditi sot Zelandën e Re, sipas ekspertëve gjeopolitikë në SHBA, raportojnë mediat ndërkombëtare. 

Magnituda ishte 7.4 e shkallës Righter dhe është vetëm 95 kilometra larg Christchurch që po rindërtohet akoma pas tërmetit të 2011 që mori jetën e 185 personave dhe shkatërroi shumë godina.

Sipas ekspertëve Zelanda e Re gjendet në zonën ku ka tërmete të herëpashershme.

Menjëherë pas tërmetit vendi është vënë sërish në alarm, tashmë për cunam pasi deti është tërhequr 2.5 metra.

Banorët janë këshilluar të qëndrojnë larg bregdetit për të evituar viktima në rast cunami.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.059828996658325
array(1) { ["section"]=> string(62) "alarm-per-cunam-ne-zelanden-e-re-deti-terhiqet-2-5-metra-59383" }