Aleksis Tsipras i kërkon Presidentit shpërndarjen e Parlamentit

Publikuar tek: rajon, më 19:32 10-06-2019 Aleksis Tsipras i kërkon Presidentit shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka kërkuar pasditen e sotme shpërndarjen e Parlamentit.

Kjo gjë erdhi pas rezultatit në zgjedhjet e europiane, ku partia e kryeministrit grek humbi ndaj partisë opozitare Demokracia e Re e Kryriakos Mtsotakis.

Në këtë mënyrë Tsipras takoi presidentin e republikës, Prokopis Pavlopoulos, ku dhe kërkoi shpërndarjen e Parlamentit.

Kujtojmë që mandati i qeverisë Tsipras përfundonte normalisht në muajin Tetor. Por kryeministri grek u detyrua të shkonte në zgjedhje të parakohshme, pas humbjes së thellë në zgjedhjet europiane dhe ato administrative nga demokracia e re e opozitës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026966094970703
array(1) { ["section"]=> string(70) "aleksis-tsipras-i-kerkon-presidentit-shperndarjen-e-parlamentit-167695" }