“AMARCORD” që përdor Rama, aktivistja i jep shpjegim dhe revoltohet pse kryeministri nuk e thotë në shqip

Publikuar tek: fcb-bomb, më 09:25 08-12-2016 “AMARCORD” që përdor Rama, aktivistja i jep shpjegim dhe revoltohet pse kryeministri nuk e thotë në shqip

Duhet ta keni vënë re që kryeministri Edi Rama, shpesh në postimet e tij shkruan “AMARCORD”.

“AMARCORD”  sipas një kërkimi në të thjeshtë dhe siç sqaron aktivistja Brizida Gjikondi, është një fjale italiane e dialektit roman që përkthehet " mua më kujtohet". Kjo fjalë  u përdor dhe tek një film i Felinit në vitet 70'. Aktivistja me të drejtë ngre  pyetjen se pse Rama nuk i bie shkurt e ta thotë në shqip një gjë të tillë.

“Një gjë s’kuptoj... pse kryeministri i bie aq gjatë... kur shumë mirë mund thotë shqip.. "m'kujtohet" dhe kaq muhabeti”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030310153961182
array(1) { ["section"]=> string(108) "amarcord-qe-perdor-rama-aktivistja-i-jep-shpjegim-dhe-revoltohet-pse-kryeministri-nuk-e-thote-ne-shqip-61968" }