Apple refuzon FBI, nuk zhbllokon telefonin e njërit prej terroristëv të Los Angeles

Publikuar tek: bota, më 11:08 17-02-2016 Apple refuzon FBI, nuk zhbllokon telefonin e njërit prej terroristëv të Los Angeles

Gjigandi amerikan i teknologjisë, Apple, ka refuzuar kërkesën e FBI-së për të zhbllokuar telefonin e njërit prej terroristëve të Los Angelesit në San Bernardino.

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook ka thënë se kompania nuk ka ndërmend të krijojë një “derë të pasme” të iPhone, dhe si rjedhojë të publikojë të dhënat e klientëve të saj. Ai e ka quajtur kërkesën e FBI, “të rrezikshme”, ndërsa ka argumentuar se nuk ka asnjë precedent të mëparshëm që një kompani të detyrohet të publikojë të dhënat e klientëve të saj.

FBI-ja ka kërkuar nga Apple zhbllokimin e telefonit iPhone që i përkiste një prej terroristëve të masakrës së San Bernardinos çka do t’i ndihmonte ata të hidhnin dritë mbi lidhjet e tij me rrjetin e terroristëve.

“Ne kemi respekt të madh për profesionistët e FBI dhe punën e tyre, duke besuar se qëllimet e tyre janë pozitive. Deri në këtë pikë kemi bërë çdo gjë që kemi mundur brenda ligjit për t’i ndihmuar. Por tani qeveria na ka kërkuar diçka që nuk e kemi dhe e konsiderojmë shumë të rrezikshme për ta krijuar. Na kanë kërkuar të ndërtojmë një “derë të pasme” për iPhone-n”, ka thënë shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook. /Newsbomb.al/

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.36534810066223
array(1) { ["section"]=> string(88) "apple-refuzon-fbi-nuk-zhbllokon-telefonin-e-njerit-prej-terroristev-te-los-angeles-32799" }