Arkitekti restaurator ironik me Kullën e Sahatit: Fotografojini ditën dhe bëni krahasimin

Publikuar tek: kulture-art, më 07:31 22-04-2016 Arkitekti restaurator ironik me Kullën e Sahatit: Fotografojini ditën dhe bëni krahasimin

Restaurimi i Kullës së Sahatit ka hapur prej ditësh një detat mes specialistëve të Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore dhe Ministrisë së Kulturës. Për Foruminn, resturimi ishte skandaloz dhe sipas tyre boja plastike e përdorur është e dëmshme pasi bën që të humbasë pesha e shekullit te objekti i trashëgimisë kulturore.

Është restauratori Gjerak Karaiskaj këtë herë që ironizon restaurimin duke publikuar edhe disa foto.

“Këto janë foto të bëra gjatë punës restauruese. I kemi bërë unë dhe Sulejman Dashi para disa vitesh. Fotografojini ditën dhe bëni krahasimin”, shkruan Karaiskaj për Kullën e Sahatit që para 6 vitesh i shtë nështruar një ndërhyrjeje profesionale me financim të Ambasadës Amerikane.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aparati fotografik shqiptar plot 1 shekull i vjetër (FOTOT)
Këshilla nga antikiteti, zbulohet mozaiku që lexon: “Ji i lumtur, jeto jetën tënde” »
Article Logic
Execution time: 0.014861106872559
array(1) { ["section"]=> string(94) "arkitekti-restaurator-ironik-me-kullen-e-sahatit-fotografojini-diten-dhe-beni-krahasimin-38331" }