Arrihet marrëveshja historike, Maqedonia voton ndryshimet kushtetuese dhe emrin e ri

Publikuar tek: rajon, më 20:15 11-01-2019 Arrihet marrëveshja historike, Maqedonia voton ndryshimet kushtetuese dhe emrin e ri

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, mes tyre dhe deputetët shqiptarë, ndërkohë që tashmë Maqedonia do të ketë një emër të ri, Republika e Maqedonisë së Veriut.

Lidhur me këto ndryshime, kryeministri maqedonas Zoran Zaev do t' ju drejtohet nesër qytetarëve.

Ndërkohë para Kuvendit vazhdojnë protestat e qytetarëve të cilët nuk pajtohen me ndryshimet kushtetuese por situata është e qetë dhe pa incidente.

49344431_971665656362752_4657472006185287680_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027401924133301
array(1) { ["section"]=> string(90) "arrihet-marreveshja-historike-maqedonia-voton-ndryshimet-kushtetuese-dhe-emrin-e-ri-148409" }