Arritje e madhe shkencore: I paralizuari ndjen për herë të parë përmes gishtave robotik

Publikuar tek: bota, më 18:41 13-10-2016 Arritje e madhe shkencore: I paralizuari ndjen për herë të parë përmes gishtave robotik Pacienti Nathan Copeland

UPMC/Pitt Health Sciences

Një 28-vjeçar i cili ka mbetur i paralizuar pas një aksidenti me makinë ka arritur të ndjejë sikur po prekte diçka me gishtat e tij përmes një krahu robotil të lidhur direkt me trurin e tij, një arritje shkencore që dodh për herë të parë.

Nathan Copeland, i paralizuar në moshën 18-vjeçare e ka përshkruar ngjarjen si “një ndjesi e çuditshme” teksa prekte objektet, raporton Newsbomb.al.

Ai tha “po ndjeja sikur gishtat e mi po prekeshin apo po shtyheshin”. Copeland ka arritur të ndjejë me anë të disa mikroelektrodave të vendosura në trurin e tij.

Shkencëtarët kanë thënë se qëllimi final është që të krijojnë një sistem që lëviz dhe ndjen njësoj si një krah natyral.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030693054199219
array(1) { ["section"]=> string(92) "arritje-e-madhe-shkencore-i-paralizuari-ndjen-per-here-te-pare-permes-gishtave-robotik-56069" }