Artan Lame gjen medaljen e atletit të njohur, koleksionisti përfundon në “gojë” të mediave botërore pas gjestit që bëri

Publikuar tek: kulture-art, më 19:58 26-05-2017 Artan Lame gjen medaljen e atletit të njohur, koleksionisti përfundon në “gojë” të mediave botërore pas gjestit që bëri

 “Medalja e artë paraolimpike e gjetur në tregun shqiptar të të vjetrave”, kështu shkruan në titullin e saj “ANSAmed”.

Medalje paralimpike e stolisur nga pronari i saj i ligjshëm, atleti Oscar De Pellegrin, në dhjetor është kthyer në një treg vjetërsirash në Shqipëri.

Medalja e cila është fituar nga De Pellegrin, në Paralimpikën e Londrës në vitin 2012, është gjetur nga koleksionisti i njohur Artan Lame i cili më pas ia dorëzoi ambasadorit italian në Tiranë.

"Unë isha në një nga vizitat e mia javore në tregun e të vjetrave dhe ndër të tjera pashë edhe atë në terren. Ajo menjëherë kapi syrin tim, por unë nuk bëra trazirë dhe në fund kam arritur ta blej për pak duzina euro", tha Lame.

Kur u kthye në shtëpi Lame shqyrtoi medaljen dhe zbuloi se i përkiste De Pellegrin. 

Në atë pikë, ai kontaktoi me ambasadorin italian Alberto Cutillo. Lame tha se kishte zgjedhur ta bënte këtë histori të njohur për të hedhur poshtë stereotipet negative rreth vendit të tij.

"Shqipëria shpesh është portretizuar në terma ungjillorë dhe kam dashur të tregoj se ka edhe një vend të mirë, me njerëz që duan të bëjnë vepra të mira", shpjegoi ai.

"Dhe unë mendoj se vendi ka fituar një tjetër mik, De Pellegrin".

Medalja do t'i kthehet atletit në një ceremoni zyrtare në ditën kombëtare italiane më 2 qershor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Historia e veçantë, i vodhën medaljen, Artan Lame ia rikthen atë për të cilën atleti italian qau me dënesë
Shqipërisë i është "zhdukur" një qytet nga harta »
Article Logic
Execution time: 0.0045828819274902
array(1) { ["section"]=> string(122) "artan-lame-gjen-medaljen-e-atletit-te-njohur-koleksionisti-perfundon-ne-goje-te-mediave-boterore-pas-gjestit-qe-beri-80105" }