Udhëhoqi genocidin në Bosnje, kërkohet burgim i përjetshëm për Ratko Mlladiç

Publikuar tek: rajon, më 13:12 07-12-2016 Udhëhoqi genocidin në Bosnje, kërkohet burgim i përjetshëm për Ratko Mlladiç

Prokurorët e Kombeve të Bashkuara kanë kërkuar sot dënimin me burgim të përjetshëm për Ratko Mlladiç, ish gjeneralin serb që udhëhoqi genocidin në Bosnje Hercegocvinë.

Pala akuzuese, në seancën e zhvilluar në Gjykatën Ndërkombëtare për Krime Lufte në Ish-Jugosllavi, me seli në Hagë, ka theksuar se Mlladiç është fajtor për genocid, vrasje dhe terror të kryer ndaj popullsisë boshnjake.

Në vitet 1992-1995, ushtria serbe e Bsonjes, e udhëhequr nga Mlladiç, kreu krime të tmerrshme në Serbrenicë dhe në ato zona të banuara nga myslimanët. Genocidi i kryer në Bsonje është më i rëndi i ndodhur në Europë që pas luftës së dytë botërore.

Article Logic
Execution time: 0.022530078887939
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-61890" }