Platforma e shqiptarëve, mediat maqedonase kërkojnë llogari: “Ku ka humbur Zoran Zaev?”

Publikuar tek: rajon, më 17:07 10-01-2017 Platforma e shqiptarëve, mediat maqedonase kërkojnë llogari: “Ku ka humbur Zoran Zaev?”

Prej katër ditësh në Maqedoni është duke u diskutuar me intensitet të lartë platforma e prezantuar nga partitë shqiptare, si kusht për të hyrë në Qeverinë e re.

Mediat maqedonase “Independet” ka publikuar një artikull me pyetjen: “Ku është Zoran Zaev? LSDM në heshtje mbi platformën e shqiptarëve”.

Sipas kësaj medie, LSDM nuk bie dakord me propozimet e shqiptarëve dhe diskutimet pritet të nxehen kur palët të ulët në bisedime për krjimin e Qeverisë. Për ekspertët vendas, nëse Zaev pranon platformën e shqiptarëve, ai do të akuzohet nga kundërshtarët politikë se ka ardhur në pushtet vetëm prej shqiptarëve dhe jo votës së maqedonasve.

Megjithatë, kjo heshtje e LSDM konsiderohet si strategji deri sa të mbyllen përpjekjet e Nikolla Gruevskit për krjimin e Qeverisë dhe mandati t’i kalojë Zaevit. 

Më shumë në këtë kategori: « “Shqiptarët po përgatisin sulme terroriste ndaj ambasadave tona”. Deklarata provokuese e Ivica Daçiç merr përgjigje vetëm nga Kosova
Vetëm pak pasi u emërua ambasadore në Romë fyen gazetarin, MPJ nis procedurat disiplinore »
Article Logic
Execution time: 0.0035500526428223
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-65142" }