Serbia plotëson kërkesën për ekstradimin e Ramush Haradinaj, nesër ia dorëzon Francës

Publikuar tek: rajon, më 19:27 11-01-2017 Serbia plotëson kërkesën për ekstradimin e Ramush Haradinaj, nesër ia dorëzon Francës

Kërkesa e plotësuar për ekstradimin e Ramush Haradinajt do t’i dërgohet nesër Francës, ka thënë ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviq, duke shtuar që Serbia e kërkon Haradinajn “për krime lufte ndaj popullatës civile gjatë vitit 1999”, akuza këto për të cilat Haradinajt, thotë ajo, nuk është gjykuar në Hagë.

Në kërkesën për ekstradimin e Haradinajt, e cila të martën i është dërguar Francës është paralajmëruar se do të ketë fakte shtesë të cilat para se gjithash kanë të bëjnë me urdhëresën për zgjerimin e hetimeve kundër Haradinajt me fakte të cilat janë mbledhur, ka thënë Kuburoviq, transmeton lajmi.net.

Haradinaj pritet nesër të dalë para gjyqtarit francez në qytetin Colmar të Francës ku do të mësohet nëse do të lirohet apo do të vazhdojnë procedurat e mëtutjeshme për ekstradim në Serbi.

Më shumë në këtë kategori: « Serbët shtojnë tensionet brenda Bosnje-Hercegovinës, kërkojnë krjimin e ushtrisë së pavarur
Nis gjyqi për Haradinajn në Francë, Tirana ngrihet në protestë dhe kërkon lirimin e menjëhershëm »
Article Logic
Execution time: 0.034984827041626
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-65253" }