Vdes në moshën 101 vjeçare miliarderi David Rockefeller

Publikuar tek: bota, më 15:03 20-03-2017 Vdes në moshën 101 vjeçare miliarderi David Rockefeller

David Rockefeller bankieri dhe filantropisti amerikan është ndarë nga jeta në moshën 101 vjeçare të hënën e marsit, 2017.

Ai ishte pjestari më i moshuar i familjes Rockefeller dhe nip i vetëm i John D. Rockefeller dhe Laura Spelman Rockefeller.

Biznesmeni, pasuria e të cilit llogaritet rreth 3 miliard dollarë, u largua nga kreu i bankës Chase Manhattan në vitin 1981, pas një karriere 35 vjeçare.

Në një njoftim për vdekjen e tij, Fondacioni Rockefeller e përshkruan atë si “një nga figurat më me ndikim në historinë e filantropisë amerikane dhe financave, konsiderohet nga shumë të jetë burri i shtetit më i madh amerikan në biznesin ndërkombëtar”.

Article Logic
Execution time: 0.020028114318848
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-72543" }