Përgatituni për 60 minuta më "shumë" ditë, ja kur ndryshon ora

Publikuar tek: bota, më 18:03 20-03-2017 Përgatituni për 60 minuta më

Dita e djelë e kësaj jave do të jetë edhe momenti i ndryshimit të orës. Akrepat do zhvendosen një orë para.

Që prej vitit 1981 u vendos ligji që përfshin të gjithë Evropën që në të gjitha shtetet e saj, në këtë ditë akrepat e orës të lëvizin 60 minuta përpara, çka do të thotë një orë gjumë më pak.

Norma evropiane përcakton në mënyre të qëndrueshme datat e fillimit të periudhës së orës verore, ku akrepat lëvizin 60 minuta para dhe orës dimërore kur ajo shkon 1 ore pas.

Article Logic
Execution time: 0.019827842712402
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-72568" }