Deklaratat për bashkimin Shqipëri-Kosovë, reagon Moska: E papranueshme

Publikuar tek: politike, më 15:04 21-04-2017 Deklaratat për bashkimin Shqipëri-Kosovë, reagon Moska: E papranueshme

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama për jë bashkim të mundshëm të Shqipërisë me Kosovën, vjen edhe reagimi zyrtar i Moskës.

Një një njoftim për media, Ministria e Jashtme Ruse thotë se deklarata e Ramës që u mbështet nga Thaçi, është e papranueshme.

“Ne besojmë që komuniteti ndërkombëtar duhet të reagojë njëzëri, për t’i treguar Tiranës dhe politikanëve shqiptarë se pretendimet territoriale janë të papranueshme dhe të bisedohet për rishikimin e kufijve në rajon.

Ne i bëjmë thirrje partnerëve perëndimorë t’i përmbahen ligjit ndërkombëtar por jo brenda kuadrit të standarteve të dyfishta, të cilat janë familjare për ta”, thuhet në reagim.

Article Logic
Execution time: 0.0025169849395752
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-75960" }