Macron emëron Edouard Philippe në postin e kryeministrit

Publikuar tek: bota, më 05:05 16-05-2017 Macron emëron Edouard Philippe në postin e kryeministrit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka emëruar kryeminsitër Edouard Philippe.

46-vjeçari është kryetar i qytetit Le Havre dhe është anëtarë i Partisë Republikane.

Zgjedhja e Philippe në postin e kryeminsitrit, shihet si përpjekje e Macron për të tërhequr figurat kyçe nga partitë e djathta dhe të majta të Francës.

Macron dje ka nisur punën e tij si president.  

Macron mposhti në zgjedhjet presidenciale të 7 majit kandidaten e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

Article Logic
Execution time: 0.0021219253540039
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-78757" }