“Sofra e Skënderbeut” po shkatërrohet me dinamit. Mister arsyet”

Publikuar tek: politike, më 18:01 19-05-2017 “Sofra e Skënderbeut” po shkatërrohet me dinamit. Mister arsyet”

Një denoncim te ish-kryeministri Sali Berisha shpreh shqetësimin për shkatërrimin e monumentit të kulturës të quajtur “Sofra e Skënderbeut” në Librazhd.

Banori i zonës shkruan se nuk dihet për çfarë arsye ky masiv shkëmbor po shkatërrohet me dinamit.

Postimi i Berishës:

Në Librazhd, Ushtria i vë minat monumentit mahnitës dhe historik, Sofrës së Skënderbeut!

Ja mesazhi, fotot dhe video e kësaj barbarie që ka dërguar qytetari dixhital! sb

"Shumë ju falenderoi për kohën! Kam disa ditë që më shqetëson shembja e një monumenti kulture dhe monument Historik, I cili quhet " Sofra e Skënderbeut", në Pishkashin Verior- Librazhd. Shembja, ose masakrimi që po I bëhet kësaj dhurate të naturës, bëhet se gjoja " jan në rrezik" disa familje që jan poshtë tijë, gjë që nuk është e vërtetë dhe që nuk paraqet ndonjë rrezik, por qëllimi se pse po e sakatojnë është I dyshimtë. Komunistët mund të kenë marrë fonde dhe mund ti vjedhin duke justifikuar shembjen e pjesëshme të monumentit. E vërteta është se në pjesën ballore të tijë është shembur një masiv shkëmbor prej afro tre metra kub gurë, në një lartësi afro tre m. Nga toka dhe asnji gurë nuk ka ikur poshtë. Kjo shembje ka ndodhur para rreth 15 vitesh, mirpo paraqitet sikur është shembur nga lëkundjet e tërmetit të para disa muajve,gjë që s' është e vërtetë. Unë jam prej atijë fshati, por banoi në Librazhd, para pak ditësh vajta vetë atje dhe nuk pashë ndonjë shqetësim sa guri të masakrohet me tritol. Mendoj që duhen dërguar ndonjë grup gazetarësh që mund të mendoni edhe Ju. Më vjen keq që edhe gazetarë që ne kemi patur besim, e kan paraqitur gjendjen alarmante,nëpërmjet Tv. " BEST"."

etre5ry5ru5ri.jpg

erwe4r3gt.jpg

Më shumë në këtë kategori: « Batutat e Ramës nga Korça: Gratë fitojnë kudo jo vetëm në Kolonjë
Rama shkrin gazit në Korçë: Kodi civil bum bum, Kushtetuta bum bum »
Article Logic
Execution time: 0.016968965530396
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-79250" }