PDIU përshëndet paktin Rama-Basha, kritikon garën pa koalicione

Publikuar tek: politike, më 19:11 19-05-2017 PDIU përshëndet paktin Rama-Basha, kritikon garën pa koalicione

Pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së PDIU, kjo parti ka dalë me një vendim për zgjedhjet e 25 qershorit dhe paktin Rama -Basha.

PDIU e përshëndet marrëveshjen por shpreh pakënaqësi për heqjen e mundësisë për të bërë koalicione parazgjedhore, pasi diçka e tillë, në mungesë të sistemit proporcional e bën votën e pabarabartë.

Deklarata e plotë:

“Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet përshëndet marrëveshjen mes Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste, që i mundëson shqiptarëve të votojnë më 25 qershor dhe të kenë mundësi të zgjedhin me votë të gjithë spektrin e partive politike. PDIU i është mirënjohëse mbështetjes e përpjekjeve të panumërta të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për zgjidhjen e krizës së radhës.

PDIU ka bërë çdo përpjekje për të kontribuuar në zgjidhjen e krizës, duke propozuar Paktin Kombëtar, tryezën e partive parlamentare te Presidenti dhe çdo tryezë tjetër. Ne kemi mbështetur çdo propozim, qoftë paketën “McAlister”, qoftë “McAlister+” që kishte mbështetjen e zëvendësndihmësekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Yee.

Duke vlerësuar marrëveshjen PD-PS, “Big Mac”, do të vlerësonim e mbetet për t’u parë që zgjedhjet e 25 qershorit të kenë standarde më të mëdha në transparencë më të madhe për financimin e partive politike, pjesëmarrjen e partive politike në procesin e administrimit të zgjedhjeve, numërimit sipas Kodit Zgjedhor, meqënëse votimi e numërimi elektronik nuk është pjesë e kësaj marrëveshjeje.

Heqja e mundësive për koalicione me marrëveshje të dy partive, mundësi që është sanksionuar në Kodin Zgjedhor si e drejtë e të gjitha partive politike, jep mundësitë për të garuar të vetme. Mirëpo, kjo mundësi nuk shoqërohet nga një sistem propocional kombëtar, që do të bënte të barabartë votën për çdo shqiptar e për çdo parti politike.

PDIU fton të gjithë shqiptarët të marrin pjesë masivisht në votime e me votën e tyre të vendosin kush do t’i qeverisë në katër vitet e ardhshme dhe të garantojnë pluralizmin politik në Shqipëri, në mënyrë që të ndahemi njëherë e mirë nga tranzicioni i tejzgjatur 27 vjeçar.

PDIU është e vendosur për të hyrë në zgjedhje me bindjen që kauzat e saj janë të cilitdo shqiptari që mendon si ne: Kemi Veç Një Atdhe!”- thuhet ne deklaraten e PDIU.

Më shumë në këtë kategori: « Kur Berisha flet, të gjithë duhet të jenë të vëmendshëm, e kishte paralajmëruar më herët paktin Rama-Basha
Zbardhen emrat e ministrave teknikë të propozuar nga PD »
Article Logic
Execution time: 0.023777008056641
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-79260" }