Serbia bën zgjedhjen surprizë, kryeministrja e re do të jetë homoseksualja Ana Brnabiç

Publikuar tek: rajon, më 17:06 15-06-2017 Serbia bën zgjedhjen surprizë, kryeministrja e re do të jetë homoseksualja Ana Brnabiç

Pas fitores në garën presidenciale Aleksandër Vuçiç është detyrur të lërë pozicionin e kryemnistrit. Këtë vend do e marrë Ana Brnabiç, një femër që shprehet hapur si homoseksuale.

Presidenti Vuçiç e ka marrë tashmë vendimin dhe Brnabiç do të jetë gruaja e parë që drejton një qeveri në Serbi dhe homoseksualja e parë, që e shpreh hapur këtë gjë.

 “Kam vendosur t’i propozoj parlamentit Ana Brnabiçin në postin e kryeministres. Ajo ka aftësitë personale dhe profesionale për të ushtruar këtë funksion”, deklaroi Presidenti serb për median.

Ana Brnabiç, aktualisht është ministre e Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale. Ana Brnabiç madje ajo do të jetë kryetarja e parë e shtetit në Ballkan që shpreh hapur homoseksualitetin e saj.

Article Logic
Execution time: 0.002385139465332
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-82635" }