Fajon: Mali i Zi më afër Europës, Kosova dhe Serbia ka shumë probleme

Publikuar tek: rajon, më 20:46 15-07-2017 Fajon: Mali i Zi më afër Europës, Kosova dhe Serbia ka shumë probleme

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Tanja Fajon, në vlersimin për Ballkanin ka thënë se “Mali i Zi nuk ka pengesa politike në rrugën drejt Bashkimit Evropian”.

Ndërsa për Kosovën dhe Servbinë këto pengesa Kosovën me Serbinë dhe Maqedoninë janë mesë reale.

Një një intervistë për një të përditshme malazeze Fajon, tha se BE duhet të jetë më e vendosur kur bëhet fjalë për gatishmërinë që këtyre shteteve t’u bëhet me dije se janë të mirëseardhura në BE dhe se llogarit në to.

“Në anën tjetër, shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjnë më shumë në rrugën drejt BE-së që të na e bëjnë të qartë se në të ardhmen veten e shohin vërtet në familjen tonë”, ka shtuar Fajon. 

Më shumë në këtë kategori: « E rrallë në Prishtinë, qytetarët marshojnë në mbështetje të Erdogan
Murale e re në sheshin “Skënderbe” në Shkup, përfshihen figurat kombëtare shqiptare (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.0036160945892334
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-86274" }