Ky është njeriu i cili mund të fillojë luftën e tretë botërore (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 20:08 10-08-2017 Ky është njeriu i cili mund të fillojë luftën e tretë botërore (FOTO)

Prej disa javësh gjithmonë e më shumë po flitet për fillimin e një lufte mes SHBA dhe Koresë së Veriut që si pasojë mund të shkaktoje dhe fillimin e një lufte të tretë botërore.

Por si mund të fillojë ajo? Mediat ndërkombëtare citojnë  një nga gjeneralët më lartë të koreano verior Kim Rak-gyom  si njeriu is cili mund të fillojë këtë luftë. Ai supozohet se është një prej personave të autorizuar për lëshimin e armëve bërthamore  nga lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un. 

Media shtetërore e Penianit, KCNA citoi të mërkurën Gjeneralin Kim Rak-gyom, sipas të cilit, Peniani është “gati të ndërmarrë" një veprim ushtarak që mund të dëmtojë rëndë SHBA-të.

Kim Rak Gyom, që njkohësisht është komandant i  Forcës Strategjike të Ushtrisë Popullore të Koresë Veriore, tha se vendi i tij do të finalizojë një plan nga mesi i gushtit për të hedhur katër raketa me rreze të mesme.

Article Logic
Execution time: 0.0024518966674805
array(1) { ["section"]=> string(13) "article-88778" }