Asetet e bankave greke në Shqipëri, 18% e GDP-së, rrezik nga kolapsi financiar

Publikuar tek: ekonomi, më 17:49 24-02-2015 Asetet e bankave greke në Shqipëri, 18% e GDP-së, rrezik nga kolapsi financiar

Me lidhje të forta me bankat e greqisë, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria dhe Serbia, mbeten shumë të ndjeshme nga kërcënimi i kolapsit financiar grek. Ndërsa Athina duket se tani për tani e ka siguruar një zgjatje të ndihmës së saj, rreziku i daljes nga eurozona ende ekziston.

Asetet e bankave greke në Shqipëri, Maqedoni dhe Serbi janë ekuivalente me rreth 18, 16 dhe 12 për qind të PBB-së (Prodhimit të Brendshëm Bruto).

Në Bullgari, United Bulgarian Bank, Piraeus Bank Bullgari dhe Alpha Bank janë 100% në pronësi të bankave greke ndërsa Postbank është 54,2% me pronësi greke. Katër bankat rumune dhe tre bankat shqiptare janë të kontrolluara nga bankat e Greqisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02942681312561
array(1) { ["section"]=> string(80) "asetet-e-bankave-greke-ne-shqiperi-18-e-gdp-se-rrezik-nga-kolapsi-financiar-4333" }