Athina kujton Skënderbeun, ekspozitë me rastin e 550 vjetorit të vdekjes

Publikuar tek: kulture-art, më 15:10 07-11-2018 Athina kujton Skënderbeun, ekspozitë me rastin e 550 vjetorit të vdekjes

Në qytetin e Athinës është zhvilluar një ekspozitë me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar, Skënderbeu.

 

Ekspozita ka qenë e përbërë nga koleksione hartash dhe librash të koleksionistit Jorgo Kolomihalit, të të Bibliotekës Genadios ne Athinë dhe koleksioni i Patricia Nooge, prezantimi i librit të studiueses greke Makis Paizi Apostolu për Skënderbeun dhe një kumtesë “Skënderbeu dhe Europa” në emër të Muzeut Historik Kombëtar përkujtuan 550 vjetorin e Skënderbeut në Athinë.

Ky organizim ka qenë nën përkujdesin e e Dr Maria Georgopulos, drejtoreshës së Genadios Library dhe Ambasadores shqiptare në Athinë. Dhjetëra vizitorë panë hartat dhe librat, duke kujtuar kështu një pjesë të historisë. Mes vizitorëve kishte edhe njërëz të shquar, si drejtori I mUzeut Historik Kombëtar Dorian Koçi.

Ndërkohë qeveria shqiptare shpalli vitin 2018 si si “Viti Mbarëkombëtar i Skënderbeut”, duke kujtuar figurën e Skëndërbeut në 550 vjetorin e vdekjes.

45448664_289266021928101_3285803539405733888_n-640x311.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Do rri jashtë të pi një kafe...' Nuk u lejua të shikojë filmin ku luan vetë, flet Ndriçim Xhepa
Letërsia shqipe drejt Europës, 4 shkrimtarë në Panairin e librit të Vjenës »
Article Logic
Execution time: 0.0041429996490479
array(1) { ["section"]=> string(78) "athina-kujton-skenderbeun-ekspozite-me-rastin-e-550-vjetorit-te-vdekjes-140622" }