Autori i ri publikon romanin e realizmit magjik, për prindërit dhe fëmijët...

Publikuar tek: kulture-art, më 14:36 14-11-2017 Autori i ri publikon romanin e realizmit magjik, për prindërit dhe fëmijët...

"Në vitin 1851 Berati ndjeu lëkundje të forta. Tërmeti, që mbushi kronikat e kohës e u rrëfye për një kohë të gjatë si përrallë e moçme, nuk kurseu as edhe një pullaz. Pati një të tillë forcë, sa vështirë se e përjeton hiri i cigares, pema e ullirit apo qilimat e amvisave kur shkunden."

Këto janë fjalët e para të romanit "Qyteti plak", nga autori i ri Saimir Muzhaka.

Ngjarjet e këtij romani zhvillohen në qytetin e Beratit, aty ku është davaritur një frikë e madhe, që i ka bërë qytetarët t'i mbajnë sytë nga qielli, duke pyetur: "çfarë po ndodh"? Tre vdekje të mistershme marrin vëmendjen e të gjithëve, ndaj ngrihet një grup hetimor për të zbuluar shkaqet e kësaj tragjedie. I sapodiplomuar në kryeqytet, Geraldi kthehet në qytetin e lindjes për pak ditë. Aty ai gjen bashkëmoshatarë që i tremben një tërmeti, që sipas parashikimeve, do t’i shpjerë shtëpitë e vjetra drejt e në lumë. Por ndërsa pritet tërmeti, në qytet vazhdon jeta, ka të rinj që dashurohen apo pleq që vdesin me kokë mënjanë...

Nën frymën e realizmit magjik, "Qyteti plak" sjell një histori që flet për prindërit dhe fëmijët...

Libri, një ndër fituesit e projektit "Fondi në mbështetje të Krijimtarisë Letrare", që u organizua nga Ministria e Kulturës këtë vit e që mbështeti autorët deri në 35 vjeç, botohet për herë të parë nën logon e Onufrit dhe do të jetë nga nesër në Panairin e Librit.

autp.jpg

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « "Babai" me të madhin Reshat Arbana mrekullon Elbasanin, rekord për shitjen e biletave
Dy shqiptarë në filmin turk, kush është studenti 21-vjeçar krah Nik Xhelilajt »
Article Logic
Execution time: 0.0049159526824951
array(1) { ["section"]=> string(79) "autori-i-ri-publikon-romanin-e-realizmit-magjik-per-prinderit-dhe-femijet-99519" }