Basha në Sofje takon Daul: Mos hapja e negociatave ndëshkon Shqipërinë dhe ndihmon politikanët që kanë tradhëtuar qytetarët

Publikuar tek: politike, më 11:13 16-05-2018 Basha në Sofje takon Daul: Mos hapja e negociatave ndëshkon Shqipërinë dhe ndihmon politikanët që kanë tradhëtuar qytetarët Basha ne takim me Daul ne Sofje

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua në Sofje me Presidentin e Partisë Popullore Europiane Joseph Daul, i cili e përgëzoi Bashën për qëndrimin e opozitës në luftën kundër krimit të organizuar.

Takimi i paraprin pjesëmarrjes së zotit Basha sot në Samitin e PPE për Ballkanin Perëndimor, ku janë të pranishëm edhe kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel, Kryeministri i Austrisë Sebastian Kurtz, kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker, Presidenti i Parlamentit Europian Antonio Tajani, Presidenti i Këshillit të Europës Donald Tusk, dhe drejtuesit më të lartë të Bashkimit Europian, përfaqësues të partive të qendrës së djathtë europiane.

Basha konfirmoi qëndrimin e opozitës për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Basha e argumentoi këtë qëndrim me bindjen se me nisjen e bisedimeve të anëtarësimit, Bashkimi Europian do të shtojë asistencën që vendi të luftojë kapjen e shtetit, krimin e organizuar, korrupsionin, të ndihmojë në sundimin e shtetit të së drejtës, përfshirë edhe zhvillimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Moshapja e negociatave, theksoi Basha, do të ndëshkonte Shqipërinë dhe shqiptarët. që presin dhe meritojnë standarde europiane dhe do të ndihmonte krimin dhe politikanët që kanë tradhëtuar interesat e Shqipërisë dhe qytetarëve shqiptarë duke bashkëpunuar me krimin për pushtetin dhe pasurimin e tyre.

Presidenti i PPE Joseph Daul e garantoi Kryetarin e Partisë Demokratike për mbështetjen dhe ndihmën e Partisë Popullore Europiane për shpalosjen e vizionit dhe planit të demokratëve për çlirimin e shtetit nga kapja e krimit të organizuar, për shkëputjen e lidhjeve të politikës me krimin, luftën kundër korrupsionit, për rritjen ekonomike dhe rikthimin e shpresës në vend.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Deklarata bombë e Ramës: Fshehën KUNTALET e KOKAINËS në banane me ndihmën e PROKURORISË
Rama e mbrojti, ZBULOHET çfarë u tha Xhafaj socialistëve para se të ndizeshin kamerat në mbledhjen e grupit »
Article Logic
Execution time: 0.01344108581543
array(1) { ["section"]=> string(129) "basha-ne-sofje-takon-daul-mos-hapja-e-negociatave-ndeshkon-shqiperine-dhe-ndihmon-politikanet-qe-kane-tradhetuar-qytetaret-120952" }