BERZH hap "thesin", derdh 70 milion euro për turizmin në 4 bashki të Shqipërisë (PROJEKTET dhe bashkitë e zgjedhura)

Publikuar tek: ekonomi, më 11:23 13-11-2017 BERZH hap

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të financojë 70 milionë euro në projekte publike, por edhe private, për të mbështetur turizmin në 4 bashki të Shqipërisë.

Përmes një njoftimi zyrtar, BERZH çeli tenderin për konsulentin, i cili do të bëjë studimin për tregun turistik dhe do të përcaktojë projektet prioritare për të investuar në Bashkitë e Beratit, Korçës, Fierit dhe Shkodrës. Sipas BERZH, 60 milionë euro nga paketa e huasë do të përdoren në projekte të infrastrukturës, si ndërtim rrugësh, kanalizimesh, por edhe ujësjellësa në 4 bashkitë e përzgjedhura.

Pjesa tjetër prej 10 milionë eurosh do të shkojnë si financim i drejtpërdrejtë për bizneset private, që investojnë në fushën e turizmit.  Sipas njoftimit, tenderi për konsulentin do të mbyllet brenda datës 24 të këtij muaji. Më pas, kompania fituese do të nisë punën për të përzgjedhur projektet që do të financohen, si dhe kriteret për bizneset që do të përfitojnë nga financimi.

Fillimisht, shkruan Top Channel, qeveria shpalli se projektet e lidhura me turizmin do të ishin pjesë e paketës “një miliard euro” të partneritetit publik-privat. Por, ky vendim duket se është ndryshuar. Programi prej një miliard eurosh do të financojë vetëm akset e mëdha rrugore, si dhe disa shkolla dhe spitale, ndërkohë që infrastruktura lokale e turizmit do të mbështetet përmes kredisë së BERZH-it dhe fondeve të buxhetit.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Apartamentet dhe biznesi, sa do paguhet me taksën e pronës në 12 qarqe
“Nuk ka rritje pagash e pensionesh”, deputetja nxjerr zbuluar qeverinë Rama me këto 3 fakte »
Article Logic
Execution time: 0.024136066436768
array(1) { ["section"]=> string(117) "berzh-hap-thesin-derdh-70-milion-euro-per-turizmin-ne-4-bashki-te-shqiperise-projektet-dhe-bashkite-e-zgjedhura-99357" }