Bes Kallaku i habit të gjithë: Harrojeni humorin, aktori përmes këtij gjesti jep një mesazh të fortë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:24 19-10-2016 Bes Kallaku i habit të gjithë: Harrojeni humorin, aktori përmes këtij gjesti jep një mesazh të fortë

Bes Kallaku i ka habitur të gjithë me këtë gjest që është tej humorit e lojërave aktoriale.

Besi na sjell në vëmendje figurën e At Zef Pllumit, të cilin ai e ka bërë “tatto” në trupin e tij. Aktori e shoqëron këtë edhe më një mesazh të fuqishëm për të gjithë:

“Jemi verbue shpirtnisht pse na mungon mendja e kthjelltë e inteligjenca për me pa se ku jemi; na mungojnë vullneti e trimnia për me thanë të vërtetën . . . Shka na mungon ne që mos të jemi si evropjanët tjerë? Toka, jo; dielli e deti, jo. Na mungon mendja e mentaliteti e, mbi të gjitha dashunia. Nuk na sjell lavdi lashtësia, në qoftë se nuk jemi të qytetnuem. Nuk na sjell lavdi origjina, në qoftë se jemi të përçamë dhe mendojmë si t’i bajmë vorrin vëllaut”.

Franceskani Pader Zef Pllumi vuajti 23 vjet ne burgjet e diktatures. Në në qeli me hoxhën Hafiz Derguti, i cili do behej miku i tij me i mire. Nje bashkejetese dhe harmoni ne ata kushte te asaj kohe. Kush e ka lexu, "Rrno vetëm për me tregue", e din...”, shkruan Bes Kallaku.

at.jpg

ay1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.22140908241272
array(1) { ["section"]=> string(104) "bes-kallaku-i-habit-te-gjithe-harrojeni-humorin-aktori-permes-ketij-gjesti-jep-nje-mesazh-te-forte-56685" }