Bien të ardhurat nga renta minerale, realizohen në vlerën 1.2 miliard lekë

Publikuar tek: ekonomi, më 17:15 14-07-2016 Bien të ardhurat nga renta minerale, realizohen në vlerën 1.2 miliard lekë

 Të ardhurat nga renta minerale janë realizuar në vlerën 1.2 miliard lekë.

Këto të ardhura kanë rënë në krahasim me 6 mujorin e parë të vitit  me  -35.1% dhe -39.7% krahasuar me planin.Arsyet lidhen me rënien drastike të çmimit të naftës bruto në tregun ndërkombëtar.

Në kushtet që renta llogaritet si përqindje ndaj vlerës, rezultoi se megjithëse sasia e eksportit të naftës bruto u rrit me 73 mijë ton ose +17.9%, të ardhurat nga renta u ulën me 546 milion lekë krahasuar me vitin e kaluar.  

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021761894226074
array(1) { ["section"]=> string(79) "bien-te-ardhurat-nga-renta-minerale-realizohen-ne-vleren-1-2-miliard-leke-46597" }