BOMB-HISTORI: Berati në luftë, çfarë fotografuan oficerët britanikë (PAMJET E RRALLA)

Publikuar tek: kulture-art, më 10:57 08-10-2017 BOMB-HISTORI: Berati në luftë, çfarë fotografuan oficerët britanikë (PAMJET E RRALLA)

Disa qytete shqiptare përjetuan një dramë të vërtetë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Tirana, Shkodra, Korça dhe veçanërisht Berati patën dëme të mëdha materiale. Përmes fotove të  rralla që publikohen për herë të parë në Newsbomb.al, tregohet qyteti i Beratit në përfundim të luftës. Shtëpi të rrënuara në qytet dhe banorë të trembur ishin pamjet e para që fotografuan oficerët britanikë që luftuan në Shqipëri.

Edhe pse në këto kushte të vështira, pamja magjike e Beratit nuk ka humbur bashkë me kalanë unike e cila mbijetoi me disa mure të dëmtuara nga luftimet. 

Erald Kapri pwr newsbomb.al

 

4_ok.jpg

5_ok.jpg

 

2_ok.jpg

3_ok.jpg

 

 

 

 

6_ok.jpg

 

 

8_ok.jpg

 

 

 

9_ok.jpg

 

 

10_ok.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nis puna për rikualifikimin e qendrës historike në Vlorë, Rama: Pa dashur të ngjallim xhelozi, ky është projekti më i bukur
E rrallë në Gjirokastër: Ansambli i Kosovës valle në mes të qytetit me ansamblin nga Greqia (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.0045289993286133
array(1) { ["section"]=> string(87) "bomb-histori-berati-ne-lufte-cfare-fotografuan-oficeret-britanike-pamjet-e-rralla-95146" }