Bora shemb shtëpinë në Gjirokastër, si është katandisur banesa tradicionale

Publikuar tek: aktualitet, më 18:01 12-01-2019 Bora shemb shtëpinë në Gjirokastër, si është katandisur banesa tradicionale Shtepia e demtuar

Një banesë tradicionale në Gjirokastër është rrëzuar prej peshës së dëborës.

Shtëpia Sako, pranë kompleksit historik të “7 Krojeve”, ishte e pabanuar prej vitesh sepse pronarët ndodhen në emigracion.

Edhe shtëpia Mezini krah saj, monument me një pikturë murale të rrallë, është me rrezik të lartë shembjeje.

Në këtë zonë të qytetit të Gjirokastrës, ritmi i rrënimit ka qenë shumë i lartë gjatë dekadës së fundit.

2.jpg

4.jpg

2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fuga ironizon Muzafer Korkutin: Plaku Mere ti dhe frymën në qoftë se e ke në dorë ta merr (VIDEO)
Bastet online, AKEP merr vendimin e rëndësishëm, ja faqet që bllokon (LISTA) »
Article Logic
Execution time: 0.030790090560913
array(1) { ["section"]=> string(81) "bora-shemb-shtepine-ne-gjirokaster-si-eshte-katandisur-banesa-tradicionale-148528" }