Borxhi i jashtëm, ekspertët e BSH: Aftësia paguese është përkeqësuar

Publikuar tek: ekonomi, më 09:19 14-12-2015 Borxhi i jashtëm, ekspertët e BSH: Aftësia paguese është përkeqësuar

Aftësia paguese e borxhit të jashtëm është përkeqësuar.  Ekspertët e Bankës së Shqipërisë dalin në këtë konkluzion pasi kanë analizuar treguesit siç janë valuta e eksportit, të ardhurat fiskale dhe performanca e ekonomisë në përgjithësi.

Ky konkluzion vjen me publikimin e  “Analizës së Borxhit të Jashtëm Bruto”  nga BSH, duke konstatuar një përkeqësim që prej vitit 2008.

Edhe pse qeveria është zotuar të ulë borxhin e jashtëm nga 72% në 2015 në 90.9% në 2016, sërish aftësia ripaguese do të varet nga performanca e ekonomisë shqiptare. Dhe si kusht për ta arritur duket se do të jenë ulja e shpenzimeve dhe vendimi për të mos rritur pagat dhe pensionet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.073121070861816
array(1) { ["section"]=> string(72) "borxhi-i-jashtem-ekspertet-e-bsh-aftesia-paguese-eshte-perkeqesuar-27716" }