Bregdeti shqiptar do pajiset me panele diellore deri në 2030-tën

Publikuar tek: ekonomi, më 18:41 25-07-2016 Bregdeti shqiptar do pajiset me panele diellore deri në 2030-tën

Qeveria ka parashikuar përdorimin e paneleve diellore, në “Planin e Zhvillimit të Bregdetit gjatë viteve 2015-2030”.  

Në dokument thuhet se , “Rekomandohet përdorimi i partneriteteve publike dhe private për promovimin e përdorimit të paneleve diellore, sidomos përgjatë hapësirës bregdetare”.

Të tjera fusha potenciale janë menaxhimi i siteve monumenteve kulturore apo parqeve arkeologjike, strategjia e zhvillimit të parqeve natyrorë. Një tjetër risi që përfshihet është ajo e resorteve.

Ndërsa objekt i rëndesishëm i këtij dokumenti është edhe rivitalizimi i fshatrave te vjetër me vlera në arkitekturë tradicionale, në qendra turistike me shërbim elitar për turizmin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022947072982788
array(1) { ["section"]=> string(70) "bregdeti-shqiptar-do-pajiset-me-panele-diellore-deri-ne-2030-ten-47696" }