Burgoset për 21 muaj, shqiptari fiton betejën me drejtësinë në Itali, ja shpërblimi që do marrë (EMRI)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:29 12-07-2018 Burgoset për 21 muaj, shqiptari fiton betejën me drejtësinë në Itali, ja shpërblimi që do marrë (EMRI) Foto ilustruese

Shqiptari i cili u burgos për 21 muaj, pas arrestimit së bashku me katër shqiptarë të tjerë, që transportonin me blloqe mermeri një ngarkesë prej 670 kg marijuanë rezulton i pafajshëm.

Tashmë Italia do ta dëmshpërbleje më 150 mijë euro për burgim të padrejtë.

Bëhet fjalë për historinë e shqiptarit 46- vjecar, Arjan Llanaj, i cili është bërë personazh në median italiane. Akuza kishte kërkuar për shqiptarin dënimin me 8 vjet burg dhe një gjobë prej 120.000 eurosh, por ai e ka fituar betejën me drejtësinë. Sipasa mediave italiane ai është i lirë, madje është kthyer në Shqipëri, ku ka rifilluar punën si shofer. Aventura e tij e keqe nisi kur ai u kap teksa transportonte me kamion një bllok mermeri 2,85 metra të lartë.

Policia gjeti brenda bllokut, një sasi prej 670 kg marijuanë.

Llanaj që në fillim pohoi se nuk kishte asnjë dijeni se çfarë mbante blloku i mermerit që transportonte. Sipas tij, ngarkesa e destinuar për në Genova, u “devijua” formalisht për në Romë. Ai tregoi se mori një telefonatë në rrugë e sipër, ku e udhëzonin që duhet të shkarkonte në Ferentino. Mbrojtja u mbështet gjatë procesit gjyqësor në telefonatat e bëra të shoferit me pajtimtarin, pasi dy të parët kishin hequr dorë.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013700008392334
array(1) { ["section"]=> string(105) "burgoset-per-21-muaj-shqiptari-fiton-betejen-me-drejtesine-ne-itali-ja-shperblimi-qe-do-marre-emri-127640" }