CELULITI/ Blerina flet troç: Gra dhe vajza, ju vjedhin PARA me kremra, sapunë e sfungjerë! Ja ZGJIDHJA

Publikuar tek: blogu-i-blerines, më 10:58 14-04-2018 CELULITI/ Blerina flet troç: Gra dhe vajza, ju vjedhin PARA me kremra, sapunë e sfungjerë! Ja ZGJIDHJA Foto ilustruese

Blogu i Blerinës në newsbomb.al

I konsideruar si “mallkimi i femrave”, celuliti është tema e radhës që do të zerë hapsirën e blogut tonë.

Jemi në kohën ku secila prej nesh , le të themi nuk shpëton pa vënë re përpara pasqyrës ato gropëzat e vogla, që rrinë të pozicionuara vende–vende në mënyrë të ngurtësuar e vende të tjera herë të dukshme e herë jo, në varësitë mënyrës sesi rrimë këmbë përmbi këmbë, ulur, shtrirë etj. Për fat të keq çdo vit miliona lekë (të mbledhura së bashku) shpenzohen thuajse kot, me trajtime jo efikase, të cilat shkaktojnë dy problematika të mëdha; e para klientet humbasin besimin tek shërbimi dhe besojnë se duke provuar diçka gabim, kanë provuar gjithcka dhe zgjidhje nuk ka, dhe e dyta ato largohen përgjithmonë nga shërbime ttona duke u rehatuar shpirtërisht se të gjitha ato që bëhen për celulitin janë joefikase.

Kjo ndodh sepse jo të gjthë ata qëpunojnë celulitin (kërkojë ndjesë këtu për profesionistët e vërtetë) e dinë se çfarë është ai, si formohet, dhe shkaktarët që e bëjnë agresiv në faza të ndryshme të zhvillimit të tij.

Fillimisht secila prej nesh duhet të dijë dy të vërteta, e para celuliti qëndron poshtë lëkurës dhe mbi muskuj. Bashkë me këtë mësojmë se në palestër ne ndërtojmë muskuj por favorizojmë dukjen e celulitit, i cili tenton gjithmonë të shkëputet nga muskujt dhe të ngjitet me lëkurën. Sa më shumë lëkura është e “lirë” e tonifikuar, e pastruar aq më shumë celuliti do të jetë i dukshëm (kur ekziston sigurisht, mos tremben ato që nuk kanë).

Dhe e dyta nuk ka asnjë ndryshim, mes yndyrës së zakonshme që ndodhet në trupin tonë dhe yndyrës që përbën celulitin.

Kështu që të gjitha kremrat, sapunët dhe sfungjerët që “shkrijnë” celulitin thjesht ju vjedhin para. Për fat të keq, celulitin e shkakton atrofia muskulare (mungesa e ushqimit në muskuj) një gjendje e cila fillon të vihet re kur shtresa muskulare dobsohet dhe shkëputet nga lëkura duke e bërë atë të duket estetikisht jo e bukur. Pra le të shkëputemi njëherë e përgjithmonë nga mendimi që humbja e peshës na largon celulitin, duke vërtetuar se edhe vajzat shumë të dobëta kanë mjaftueshëm celulit. Kështu le të përëndrohemi tek zgjidhja, jo tek pasha, aty te muskujt ku qëndron zanafilla dhe jo tek kilogramët që vertetë përmisojnë siluetën por nuk eleminojnë celulitin.

Zgjidhja që unë propozoj lidhet gjithmonëme gjetjen e një vendi, ku do t'i kushtohet rëndësi gjithmonë masazhit mikroqarkullues, nga zemra ne drejtim të organeve dhe shkarkimit të toksinave nga organet në drejtim të rrugëve urinare. Ky është çelësi i suksesit. Duke qarkulluar gjak të pastërne cojmë ushqimin e duhur në muskuj,duke marrë ushqim muskujt ndryshojnë lidhjen e tyre me lëkurën, duke e bërë më të fuqishme dhe automatikisht më të bukur, më të kornizuar dhe pa gropëza ose depozita yndyrore. Janë pikërisht masazhet që stimulojnë qarkullimin e gjakut, ato që njëkohësisht marin përsi për edhe oksigjenimin e indeve muksulare. Pra tre herë në javë, mesatarisht cdo 24-48 orë përnjë cikël prej 2-3 muajsh ne do të kujdesemi të “ushqejmë” nëpërmjet masazhit atë “fëmijën” kryesore të trupit tonë, që quhet muskul. Sa më i mirë të jetë“ushqimi” në këtë rast masazhi aq më i mirë është rezultati dhe e kunderta. Ah që tëmos harrojmë , jo të gjithë masazhatorët kanë të njëjtat teknika dhe të njëjta rezultate, sigurisht që prova e seciles prej nesh është me para, por kur keni gjetur të duhurën ju nuk do ti ndaheni më asaj.

Në qendrën tonë, këtu në “Florescenter” prej vitesh ne nuk i ndahemi masazhit me duar, pak e vështirë beteja jonë, në tregun shqiptar ende të papozicionuar qartë, vështirë me klientët të cilët ende i marin shërbimet për mode, tendecë dhe si të tilla patjetër vendi ku shkojnë duhet të ketë një emër të klikuar, të dëgjuar, të lancuar por nga viti në vit, ne e kemi fituar “betejën” me këtë shërbim, që jo vetëm nga sezoni në sezon i rikthen klientet në “folezën” tonë anticelulit por pas çdo herë vijnë të shoqëruara edhe nga mikesha, të afërme, kolege punë, që kanë parë rezultatet e shkëlqyra dhe na e besojnë trupin dhe celulitin e tyre të bindura për ndryshime të dukshme… 

Foto nga Florescenter: Në fund të një pune intensive... Një trup pa celulit

cleuliti.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vini re, vini re! “Blogu i Blerinës” në newsbomb.al
»
Article Logic
Execution time: 0.025591135025024
array(1) { ["section"]=> string(104) "celuliti-blerina-flet-troc-gra-dhe-vajza-ju-vjedhin-para-me-kremra-sapune-e-sfungjere-ja-zgjidhja-116867" }