Çështja e detit, flet Bushati: Grekët e quajnë të vdekur marrëveshjen e 2009-s, jemi drejt përfundimit të…

Publikuar tek: politike, më 21:18 13-03-2018 Çështja e detit, flet Bushati: Grekët e quajnë të vdekur marrëveshjen e 2009-s, jemi drejt përfundimit të… Ministri pë Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, në emisionin 'Përballë'

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati i ftuar, në emisionin “Përballë” në TVSH, është duke folur për marrëveshjen me Greqinë, dhe çështjet dypalëshe mes dy vendeve.

Bushati u shpreh se së fundmi, ka pasur një reagim nga qeveria greke, ku marrëveshjen e 2009-ës e kanë quajtur të vdekur.

Sakaq, njoftoi se bashkë me shtetin grek janë drejt përfundimit të marrëveshjes për njohjen e patentave.

“Jemi drejt përfundimit të marrëveshjes për njohjen e patentave, që do krijojë frymëmarrrje më të madhe shtetasve tanë dhe ata grekë”- është shprehur Bushati.

Më shumë nga fjala e ministrit Bushati:

Jemi drejt përfundimit të marrëveshjes për njohjen e patentave, që do krijojë frymëmarrrje më të madhe shtetasve tanë dhe ata grekë.

Pala greke ka prioritet për sa i përket mbylljes së kapitullit të luftës, listimi nuk është natyrisht i njëjtë me palën shqiptare. Pala greke ka interes për të pasur një marrëveshje për zonat detare, dhe është e interesuar për pjesën e përditshmërisë, si për ne që ka një interes më të posaçëm për të drejtat e shqiptarëve në Greqi, ashtu është edhe për shtetin grek.

Janullatos nuk ka qenë pjesë e nogociatës. Nëse flasim për dialog dhe negociata, për të gjitha çështjet ka nevojë për kompromis. Duhet të ritheksojmë faktin që për ne çështja çame nuk ka lidhje me ndryshimin e kufijve.

Është një çështje politike, sepse ne besojmë që përgjegjësia është individuale.

Ne kemi përqafuar idenë e deklaratës së partneritetit strategjik, si një instrument që afirmon zgjidhjen e disa çështjeve të së shkuarës.

Ne jemi të qartë se çka ndodhur, kemi pasur qendrim të qeverisë greke, sipas së cilës marrëveshja e 2009 është e vdekur. Të heqin dorë nga pretendimet se marrëveshja e 2009 ishte marrëveshje e mirë, se ajo marrëveshje ka pushuar së ekzistuari që kur Gjykata Kushtetuese e ka shfuqiziuar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Takim me Aldo Baren? Etilda Gjonaj i përgjigjet ashpër Nokës: Je i diskretituar
Habit gazetari: Kristaq Rama i martuar në Rusi. Edi Rama ka një vëlla rus »
Article Logic
Execution time: 0.0044000148773193
array(1) { ["section"]=> string(107) "ceshtja-e-detit-flet-bushati-greket-e-quajne-te-vdekur-marreveshjen-e-2009-jemi-drejt-perfundimit-te-113169" }