Çështja e email-eve penalizon Clintonin, Trump e barazon në sondazhe

Publikuar tek: bota, më 19:06 14-07-2016 Çështja e email-eve penalizon Clintonin, Trump e barazon në sondazhe

Kandidatët për Shtëpinë e Bardhë Donald Trump dhe Hillary Clinton janë shfaqur me një diferencë mjaft të ngushtë për zgjedhjet presidenciale dhe me një shkallë në rënie të elektoratit, ku besueshmëria shënoi luhatje në veçanti në lidhje me vlerat e demokracisë, e dobësuar nga çështja e email-eve, sipas një sondazhi të publikuar sot.

“Kandidatja republikane, e cila do të emërohet zyrtarisht gjatë konventës së partisë javën e ardhshme, fitoi 40 për qind të votave, një numër të njëjtë po aq sa kandidati demokrat, ndërsa vetëm 6 pikë i ndanin mes njëri-tjetrin në muajin qershor me kryesimin e Clinton”, referuar një sondazhi të CBS/Neë York Times.

Në muajin qershor 43 për qind e zgjedhësve votuan Hillary Clinton, kundrejt 37 për qind për Donald Trump.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030868053436279
array(1) { ["section"]=> string(73) "ceshtja-e-email-eve-penalizon-clintonin-trump-e-barazon-ne-sondazhe-46612" }