Çfarë ndodh nëse konsumojmë avokado çdo ditë?

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 20:07 16-02-2016 Çfarë ndodh nëse konsumojmë avokado çdo ditë?

Avokadot po përdoren masivisht duke ditur tashmë efektet e shëndetshme të saj. Përdorimi i saj zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës të cilat janë shëndërruar në  numrin një të vrasjeve në SHBA duke prekur 27% të të rriturve, avokadët përmbajnë perzierje të fuqishme ushqyese kalium dhe lutein duke përfshirë edhe mjaft antioksidantë të tjerë të cilët ndihmojnë parandalimin e stresit.

Avokadot gjithashtu ndihmojnë edhe në humbjen e peshës në mënyrë të shëndetshme duke nxitur ndjenjën e ngopjes. Të dhënat tregojnë rezultate premtuese për rolin e mundshëm të avokados në parandalimin e kancerit te gjirit dhe prostatës. Nga përdorimi i avokados rezulton se efektet e saj janë shumë të dukshme kur bëhët fjalë për parandalimin e rrudhave në lëkurë, duke e mbajtur atë të qetë dhe të shëndetshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022386789321899
array(1) { ["section"]=> string(50) "cfare-ndodh-nese-konsumojme-avokado-cdo-dite-32758" }