Çifti kryeministror “nuk mund” të udhëtojë drejt Arabisë Saudite… arsyeja është shumë qesharake

Publikuar tek: fcb-bomb, më 17:51 12-03-2016 Çifti kryeministror “nuk mund” të udhëtojë drejt Arabisë Saudite… arsyeja është shumë qesharake

Në rast se kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, i duhet të vizitojë Arabinë Saudite për arsye pune, jo pak probleme mund t’i shfaqen nga mbretëria. Problemet mund të shtohet edhe më shumë nëse ai shoqërohet nga bashëshortja e tij, Linda Rama. Dhe shkak për këtë janë emrat dhe mbiemri i tyre.

Ministria e Brendshme e Arabisë Saudite ka nxjerrë së fundmi një vendim me 50 emrat e ndaluar të përdoren në territorin e kësaj mbretërie. Sipas zyrtarëve arabë, vendimi është marrë për ato emra që janë në kundërshtim me traditën islame dhe të monarkisë.

Nëse sheh listën, të bien në sy disa emra universalë që përdoren edhe në Shqipëri, ndërsa pjesa tjetër i përkasin kryesisht kulturës arabe dhe nuk janë të përhapura në vendin tonë.

Nëse quhesh Linda, Rama, Sandy (Sendi), Maya (Maja), Amir, Lauren apo Alice (Alise, Alisa) më mirë anuloje udhëtimin e planifikuar për në Arabi, ose informohu për problemet që mund të lindin dhe si t’iu shmangesh kur të shkelësh tokën arabe.

Pra, nëse kryeministri Edi Rama kërkon të udhëtojë drejt Riadit nuk është çudi që autoritetet ta trajtojnë si rast të veçantë, sa i përket bashkëshortes së tij, Linda Ramës, atëherë çështja komplikohet edhe më shumë.

Lista e plotë e emrave të ndaluar:

Malaak (Engjëll)

Abdul Aati

Abdul Naser

Abdul Musleh

Binyamin (Benjamin)

Naris

Yara

Sitav

Loland

Tilaj

Barrah

Abdul Nabi

Abdul Rasool

Sumuë (Lartësi)

Al Mamlaka (Mbreti)

Malika (Mbretëresha)

Mamlaka (Mbretëri)

Tabarak (I bekuar)

Nardeen

Sandy

Rama (Zot hindu)

Maline

Elaine

Inar

Maliktina

Maya

Linda

Randa

Basmala

Jibreel (Engjëlli Gabriel)

Abdul Mu’een

Abrar

Iman

Bayan

Baseel

Wireelam

Nabi (Profet)

Nabiyya (Femër-profet)

Amir (Princ)

Taline

Aram

Nareej

Rital

Alice

Lareen

Kibrial

Lauren

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0067639350891113
array(1) { ["section"]=> string(98) "cifti-kryeministror-nuk-mund-te-udhetoje-drejt-arabise-saudite-arsyeja-eshte-shume-qesharake-34919" }